Protetik Diş Tedavileri ve Kron Köprü

Protetik Diş Tedavileri ve Kron Köprü (Diş Protezleri) bozuk diş kapanışı, çürük ve diş kaybına engel olur.

Estetik diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan lamina kaplama, zirkonyum porselenler, empress porselenler yani kısacası metalsiz porselenleri uygularlar.

Burada öncelikle bir sınıflama yapmak gerekirse protezi 3 bölümde inceleyebiliriz:

Sabit protezler
Porselen kronlar – köprüler
Metalsiz estetik porselenler
Postcore(poskor-dişin içine çivi uygulanır) protezler

Hareketli protezler
Tam damak protezleri
Bölümlü protezler
Hassas tutuculu protezler
Overdenture protezler ( dişlerin köklerinden faydalanılır

İmplant ( çivi diş-diş ekme) Protezleri
İmplant üstü hareketli protezler
İmplant üstü sabit protezler
Kron Köprü

Sabit Protezler
Sabit protezlerde klasik ve günümüze kadar uygulanan yöntemlerde, protez oluşturulurken altyapı olarak metallerin dayanıklılığından, üst yapı olarak da seramiğin estetiğinden faydalanılmıştır. Bu yöntem halen kullanılır olmakla birlikte artan estetik ihtiyaçlara cevap vermek için gelişen teknolojiyle birlikte çok değişik maddelerle doğal görünüşü birebir taklit edebilen sabit protez uygulamaları da artık klinik çözümlere eklenmiştir. Bkz. Estetik Diş hekimliği

Köprü: Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidir.

Kaplamada olduğu gibi diş hekiminiz tarafından destek olarak alınacak dişler şekillendirilip ayni işlemler gerçekleştirilerek yapılır.

Değerli Metal Alaşımlı Uygulamalar
Bu protezlerde değerli altyapı maddesi olarak altın içeren değerli metal alaşımları kullanılır. üst yapıda estetik yine seramik uygulamaları ile sağlanır. Bu alaşımlar diş hekimliğine özel karışımlardır. . Altın diş hekimliğinde kullanılan maddeler içinde, diş ve dişeti ile uyumlu en kıymetli malzemelerden birdir. Bu yüzden değerli metal kullanılarak yapılan uygulamalar ile daha sağlıklı sonuçlar elde edilir.

Zirkonyum da artık porselen alt yapısı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Standart Metal Alaşımlı Uygulamalar
Bu protezlerde altyapı olarak diş dokularına uyumlu, gerekli dayanıklılığa sahip ve sağlığı idame ettirebilecek diş hekimliğine özel metaller kullanılır. Üst yapı olarak da dental seramik estetik görünümü sağlamak için kullanılır. Standart metal alaşımlı sabit protezler tüm dişlere uygulanabilmektedirler. Artik klasikleşmiş yöntemler olarak da oldukça başarılı sonuçlar vermektedirler.

Görüşmek için Tıkla
Whatsapp Destek
Merhaba 👋
Destek